Salasana unohtunut?

Ajankohtaista


Esitelmä: ”Ojennat kätesi verkkoon ja joku tarttuu siihen.” - Kokemuksia ja muistoja BBS-harrastukse


Tervetuloa tutustumaan Tekniikan Historian Seuran toimintaan yhdistyksen vuosikokoukseen 24.4. klo 16 Museokeskus Vapriikkiin. Välittömästi kokouksen jälkeen FT, yliopistolehtori Petri Saarikoski pitää esitelmän aiheesta ”Ojennat kätesi verkkoon ja joku tarttuu siihen.” - Kokemuksia ja muistoja BBS-harrastuksen valtakaudelta. 

BBS-purkit (Bulletin Board Systems) olivat tietokoneita, joihin käyttäjä saattoi soittaa omalta koneeltaan puhelinlinjan avulla modeemia käyttäen. Purkeissa oli mahdollista jakaa ja ladata tiedostoja, käydä keskusteluja sekä pelata pelejä. Purkkien sähköisillä ilmoitustauluilla keskusteltiin pitkälti samalla tavalla kuin nykyisin foorumeilla.

Kahvitarjoilu


Anna sähköpostiosoitteesi. Mikäli osoite löytyy tiedoistamme lähetämme siihen linkin uuden salasanan luontiin.